22 maja 2024

Kapliczka Matki Bożej w Rojowie


        Na skrzyżowaniu dróg, na trasie z Ostrzeszowa do Kobylej Góry, otoczona przez cztery masywne kasztanowce, znajduje się kapliczka Matki Bożej – symbol wiary mieszkańców Rojowa. Przytwierdzona do grubej metalowej rury, osadzonej w betonie, jest oszklona skrzynka, w której umieszczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem w niebiesko-białej szacie, lampkę i sztuczne kwiaty. Figura była już kilkakrotnie odnawiana i konserwowana przez lokalną społeczność. Z tyłu skrzynki przyspawany jest krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa.


        Około stu lat temu w tym miejscu stała czworoboczna, murowana kapliczka z wysokim metalowym krzyżem, z której pochodzi obecna figura. Podczas wojny, w 1940 roku, kapliczkę zniszczyli hitlerowcy, a figurę rozbili o drogę. Przetrwała dzięki trosce Stanisławy Góra, mieszkanki Rojowa, która zaopiekowała się nią po zniszczeniu kapliczki.

Przez kilka lat po wojnie wstrzymywano się z budową nowej kapliczki, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy Rojowa i okolic byli katolikami. Jednak zimą 1977 roku, w obliczu przejazdu kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, postanowiono wykonać krzyż. Inicjatywę podjął Henryk Falis wraz z kilkoma sąsiadami (Piotrem Kasprzakiem, Janem Falisem, Zygmuntem Grzegorowskim), którzy pomimo mrozu, zdążyli zakończyć prace na czas.

13 lutego 1977 roku krzyż został poświęcony przez biskupa poznańskiego, prawdopodobnie przez biskupa Baraniaka lub jego zastępcę, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców wsi. Niedługo potem władze gminy i sołtys nakazali usunięcie krzyża, ale dzięki oporowi mieszkańców, krzyż przetrwał do dzisiaj.

W przeszłości przy kapliczce odbywały się nabożeństwa majowe ku czci Matki Boskiej, organizowane przez lokalne mieszkanki. Obecnie ten zwyczaj został porzucony. Kapliczka stoi na prywatnej posesji i jest pod szczególną opieką mieszkańców.

                                                                                                           Rojów ‎12 ‎sierpnia ‎2005

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z dziejów kościoła w Rojowie (2013) - publikacja na Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej

 (PDF) Z dziejów kościoła w Rojowie | Jerzy Krzywaźnia, Hanna Kempa