PGR-y powstały w Polsce po II wojnie światowej w wyniku reformy rolnej wprowadzonej przez władze komunistyczne. Gospodarstwa tworzone były głównie na bazie wcześniejszych majątków ziemskich ( w Rojowie - państwa Jarmużów). Państwowe gospodarstwa rolne powstały w 1950 roku jako modelowe centra produkcji rolnej i były własnością państwa. Rozlokowane były na terenie całej Polski, w tym w Rojowie. Po II wojnie światowej, ziemie rojowskie należały do Państwowych Nieruchomości Ziemskich, które w 1960 roku przekształcono w PGR. Dyrekcja PGR-u mieściła się w Poznaniu, a zarządy w Olszynie, Mikorzynie, Torzyńcu, Rogaszycach i Mianowicach.
W oborach, wybudowanych przez państwo Jarmużów, hodowano początkowo owce, a później świnie i krowy. W 1987 roku krowy przeniesiono do Rogaszyc, co spowodowało, że obory opustoszały. Na polach uprawiano zboża oraz sadzono ziemniaki i buraki. Nadzór nad pracami sprawowali kolejno: pan Andrzej Kowal , pan Sieczka, pan Garcarek, pan Kokot, pan Musielak, a na początku krótko pan Krowicki i pan Józef Półkownik. Ostatnim nadzorcą był pan Stanisław Świątek.
W 1955 roku zbudowano dom dla pracowników, w którym mieszkał pan Kempa Feliks, a w 1975 roku kolejny dom, gdzie zamieszkał pan Kempa Alojzy. Pozostałe domy zostały wyremontowane. Pracownicy otrzymywali tzw. deputat, np. mleko, oraz 25 arów ziemi na własne potrzeby. Sezonowo kobiety pracowały w polu, np. przy plewieniu buraków, a dzieci w wakacje pomagały, np. przy wyrywaniu chwastów z ziemniaków. W 1955 roku zakupiono pierwszy traktor marki "Zetor", którego traktorzystami byli pan Kempa Alojzy i pani Kempa Janina.
W 1975 roku nabyto kombajn "Wistula", którego operatorem był Jan Fiołkowski. Pan Kempa Alojzy odpowiadał za opryski roślin i musiał regularnie przechodzić badania lekarskie oraz uczestniczyć w szkoleniach. Mimo ciężkiej pracy i wielu obowiązków, ludzie pracowali z entuzjazmem.
W 1990 roku, na mocy decyzji rządu, PGR zostały zlikwidowane i przejęte przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Ziemię sprzedano rolnikom i przedsiębiorcom. Część gruntów w Rojowie nabył pan Motyl, a resztę dzierżawi od Agencji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz